Koltuk Takımının Üretim Süreci


Tek bir kanepe 300 ila 600 saat kalifiye işçilik gerektirir. Küçük şirketler ve bireyler bile elektrikli testerelerden ve diğer motorlu makinelerden yararlanırlar, ancak yine de detay çalışmalarına özel el aletleri uygulanmaktadır. Bunlar doldurma regülatörü, “sökme aleti” ve diyagonal kesiciler olarak adlandırılan bir pense türüdür.

Başkan Abraham Lincoln’ün suikastından sonra, karısı Mary Todd Lincoln, dul olarak yeni yaşamında kullanılmak üzere pahalı bir salon paketi satın aldı. Suite bir kanepe, masa, iki koltuk ve birkaç yan sandalye dahil ve muhtemelen J & J.W tarafından üretildi. New York’un peygamberleri.

Viktorya dönemini özetleyen kanepe, ondokuzuncu yüzyılın ortalarında konfor ve dekorasyonda son noktayı temsil ediyor. Zamanın teknolojisi, helezon yayların kullanımına izin verdi ve koltuğa, basınç çıkarılır çıkarılmaz gergin şekline geri dönen yastık benzeri bir yumuşaklık verdi. Yeni teknolojiler ayrıca arkadaki cömertçe oyulmuş şov ağacına yol açtı. Genellikle, neredeyse üç boyutlu meyve ve çiçek tasarımı ahşabı böler, ancak ince gül ağacı tabakaları oymaya dayanabilecek daha güçlü bir ahşap laminat oluşturmak için çapraz olarak birbirine yapıştırılmıştır. Bir araya yapıştırıldıktan sonra, tüm laminasyon buharlaştırıldı ve kanepenin arkası ile eğri olmaya zorlandı.

Bükülmüş kontrplak sistemi, ünlü sandalyelerini oluşturmak için Charles Eames tarafından (100 yıl sonra) tekrar kullanılacaktır. Bunlar, Lincoln’un süslü Viktorya dönemine ait kanepesinin stilistik antitezi olacaktı, ama tıpkı talaşa ve çatlamaya karşı dayanıklıydı.

Montajın nitriti, geleneksel zanaat ve Koltuk fabrikası üretimi arasındaki farkların en belirgin hale geldiği yerdir. Örneğin, klasik elle bağlanmış yaylar, son fabrika uygulamaları norm haline gelirse mekanik olarak bağlı bir yay ızgarasına yol açabilir. Bu tür endüstriyel reformlar tartışmalara yol açtı. Aşağıdaki arıza, hala endüstriyi tanımlayan el yapımı süreçten sonra modellenmiştir.

Çerçeveleme

Koltugun Cercevesi
Koltugun Cercevesi

İlk olarak çerçeve kusurlardan arındırılmış bulunan ahşaptan yapılmıştır. Ahşabın kalınlığı, ağır gerilim dokumalarının izlemesine izin vermelidir. Çerçeve yeterince güçlü değilse, birisi oturduğunda dokuma tarafından yeniden dağıtılan ağırlığı taşımaz. Kollar, sırt veya arka bölümler, koltuk ve bacaklar tutturulmuştur. Tercih edilen yöntem, temiz diş telleri ile takviye edilmiş, yapıştırılmış ve yerine vidalanmış temiz kesimli, takılmış çift dübelli tutkal eklemleridir. Kanepenin her büyük kısmının ayrı ayrı yaylara sahip olması ve ayrıca ayrı olarak doldurulması gerekecektir. Sonuç olarak, koltuk bölümünün etrafında düzenlenmiş takviye çubukları ile “çerçevelenir”.

Dokuma ve yaylar

Daha sonra temel dolgu için ayarlanır. Hindistan’da yapılan bir çeşit çuval bezi olan jüt dokuma olarak kullanılıyor. Bu malzemenin şeritleri örülür, çerçeve boyunca gerilir ve yapıştırılır. Daha sonra yayları dokumaya bağlamak için keten sicim kullanılır. İki sicim çizgisi yerine tutturulur ve daha sonra bir yay etrafında öne doğru bağlanır. Tüm yaylar ayrı ayrı konumlandırıldıktan sonra, her bir yay sırası üzerinde başka bir çift çizgi yan yana ilerler. “Ön sırada” ağır mastar yayları kullanılıyorsa, bunlar bir tel uzunluğuyla daha da bağlanır. Bu işlem, koltuk yaylarının ön sırası gibi davranılan tabandaki yaylara özel dikkat gösterilerek arka için tekrarlanır. Arka bölümlerde gelirse (bazen tasarım amaçlı üç), her bir parça ayrı ayrı bağlanır ve sicim uçları dört taraflı çerçeveye tutturulur. Aynı şey tüm taraflar ve kollar için de geçerlidir. Her bir parça, güvenli yaylarla tamamen takıldıktan sonra kendi çuval bezi tabakasına sarılacaktır. Çuval bezi her parça için boyut olarak kesilir, başlangıçta yerine sabitlenir ve daha sonra hareketi en aza indirmek için yaylara sıkıca tutturulur. Bu, yayların zaman içinde çuval bezi içinden aşınmasını önlemek içindir.

Dolgu malzemesi

Her parça ayrıca, çuval bezi ve at kılı katmanları veya seçilen sentetik malzeme ile ayrı ayrı doldurulur. Dolgu, bir çuval bezi zarfına yerleştirilir, koltuğun kenarına yerleştirilir, yerine sabitlenir ve dikilir. Dikiş ilerledikçe, pimler tek tek çıkarılabilir. Bu rulo daha sonra tasarım gereksinimlerine göre şekillendirilir ve özel iğneler ve daha fazla sicim ile dikilir. Bu sabitlendikten sonra hala bükülebilir olduktan sonra, yaklaşık 15 lb (6.81 kg) Kanepe kaplaması tabakası, koltuğun tüm alanı boyunca, rulo üzerinde uzanarak dağıtılır. Tabaka uzun, gevşek dikişlerle yerine oturtulur ve daha hafif çuval bezi ile kaplanır. Sıkı dikiş, koltuğu platform ve burun veya ön kenar olarak adlandırılan iki alana böler. Bu ön kısım el dikişiyle yeniden şekillendirilmiştir. Şekillendirme tamamlandıktan sonra, çuval bezi içinde dikişle bırakılan dipleri doldurmak için bir son, daha kalın dolgu katmanı eklenir ve bir önceki katman gibi teyellendirilir. Bir muslin kaplama tabakası uygulanır, platform ve burun arasındaki kopma içine dikilir, ön kenardan ve platform boyunca arkadan sıkılır; kenarları yerine sabitlenir. Dolgudaki anormallikler devam etmeden önce ele alınmaktadır.

Dolgu Malzemesi
Dolgu Malzemesi

Kollar aynı temel tarzda yapılır. Dolgu ve çuval bezi katmanları art arda sabitlenir ve muslin ile kaplanır. Kollar ayrıca ekstra kalın dolguya sahip bir ön kenara sahiptir. Kollar uygun şekilde şekillendirildikten sonra arka veya arka bölümler dolgulu olabilir. Arkada birden fazla parça varsa, merkez ilk önce ikinci çuval bezi katmanına kadar doldurulur. Ardından, iki yan bölüm merkeze uyacak şekilde o noktaya kadar doldurulur. Kenar silindiri, tepe rayının üst ve arkası veya çerçevenin en üst kısmı veya her birinin arka kısımların karşılık gelen alanı, her biri diğerlerine paralel tutulmalıdır. Dolguları inceledikten ve üzerinde herhangi bir ayarlama yaptıktan sonra, açıkta kalan ahşap parçalar lekelenebilir ve tat veya tasarım özelliklerine göre bitirilebilir.

Kumaş

Kumaş kaplanacak her parça ve panel bir kesim listesine ölçülmeli ve kaydedilmelidir. Kumaş tek parça veya lot olarak satın alınır. Paneller daha sonra tebeşirle çizilir, böylece son olarak uygulandığında dikişlerinin buluşacağı her yere eşleşirler. Yastıklı çerçeveye takılmadan önce herhangi bir panel ve parçanın birlikte dikilmesi gerekiyorsa, önce bu halledilir. Koltuk, platform ve burun için panellerle kaplıdır ve aralarındaki kopma boyunca pamuklu bir tabaka halinde elle dikilir. Ardından, desenin ön boyunca düzgün bir şekilde devam edip etmediğini kontrol etmek için önce burun kapatılır. Kaplama arka veya platform ucuna takılır ve sabitlenir. Kollar, kendi pamuklu tabakaları ile hazırlandıktan sonra kaplanır. Yelpaze pilili kol klasik bir görünümdür. Kumaş, bittiğinde açık bir fan gibi görünen bir dizi pilili olarak ön rulo etrafına yerleştirilir. Bir dizi stratejik olarak yerleştirilmiş kesim yapılabilir, böylece kumaş çerçevenin sunduğu tüm engelleri temizler. Üst, alt, arka ve kıvrımlı ön arka arkaya çalışır. Geçici meseleler kalıcı meselelerle birer birer değiştirilir.

Arka veya bölümleri gibi kaplanacak diğer parçalar için makine dikişi ve kumaşın çerçeve çıtaları arasına gerilmesini ve sabitlenmesini sağlayacak çekme tırnaklarının takılması gerekebilir. Pamuklu vatka da katmanlıdır ve uygun kumaş paneli döşenir, bazlanır, yerine tam olarak gerilir ve çivilerle sabitlenir. Dış kısım, kollardan başlayarak yastıklı ve kaplanacak son kısımdır. Açık alan bir çuval bezi tabakası, bir dış pamuk dolgusu ve son olarak bitirme kumaşı ile kaplıdır. Kaplama, üstte kumaş dikişlidir ve alt, ön ve arkada yerine tutturulur. Açık bırakılan en büyük panel dış arkadır. Dokuma çerçeve çıtaları arasında herhangi bir boşluk bıraktıysa, bunlar doldurulmalıdır. Dolgu, tüm dış sırt boyunca boşluklar üzerine oturtulmalıdır. Bu bölümün kumaş paneli, uyumlu kumaşla kaplanan doldurma kordonundan yapılmış dekoratif bir şeritle kaynaklanabilir veya kenarlanabilir. Örtü katlanır, sonra üste dikilir ve diğer parçalarda olduğu gibi alt tarafa tutturulur.

Sonuç

Kanepe döndürüldükten ve tabana bir cambric (toz kapağı) ile kaplandıktan sonra, son rötuşlar uygulanır. Kanepeye birkaç etek seçeneğinden biri takılabilir. Kollar, kaynaklı panel kapakları ile tedarik edilebilir. Minderler koltuğu örtmek için ayrı ayrı yapılır. Bunlar çoğunlukla, bir köpüğün iç çekirdeğini çerçeveleyen iki yastığı kaplayan bir kene ceketinden yapılır. Her biri arka fermuarlı kumaş kaplama panelleri ile kaplanmıştır, böylece kasa kuru temizleme için çıkarılabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.